Ruandában két nép él, az egymással rokon Tuszi és Hutu. Ám a hutuk abszolút többségben vannak. Függetlenné válása előtt Belgium irányítása altt állt a terület. Ez alatt az idő alatt az ország elitje kizárólagosan tuszi lett. 1959-ben az első választásokon, a hutu többség megválasztotta a Hutu Felszabadulási Mozgalom Pártot(PARMEHUTU). Programot indítottak a hutuk gyors felemelkedésére, ez a tuszik sújosan hátrányos helyzetbe kerülésével járt. A nyugat elnézte ezt. A függetleség elnyerése után, 1964-ben és 1974-ben újabb programok indultak és ezek keretein belül nagy számú tuszit űztek el vagy gyilkoltak meg. 1973-ban Juvénal Habyramina puccsal magához ragadta a hatalmat, de továbbra is a hutu nacionalizmust használta fel vezető szerepben maradásához. Később az elnök pártja, az MRND is belekeveredett a népirtásba.
Az atrocitások 1994-re odáig fajultak, hogy a katonaság és a milíciák razziázni és gyilkolni kezdtek a tuszik, valamint a politikailag mérsékelt hutuk között. Nagy számú ellenzéki politikust gyilkoltak meg. Az erőszak kezdett elhatalmasodni. A kormány rádiója, az RTLM támadta a tuszikat és mérsékelt hutukat. A milícia úttorlaszokat emelt szerte Kigali utcáin. A gyilkolás gyorsan kiterjedt az egész országra. 1994 április 6. és július elje között több mint 937 000 tuszit és mérsékelt hutut gyilkoltak meg.
A gyilkolások nagy részét egy militáns szervezet, az Interahamwe követte el. A legtöbb áldozatot saját falujában, illetve városában ölték meg. Kevés banda használt lőfegyvereket. A legtöbb esetben machétékkel mészárolták le az embereket. Sok esetben(pl.: Nyarubuyeben) a civil lakosságot is bevonták a gyilkolásba. Felszólították az embereket, hogy öljék meg tuszi szomszédjaikat. Aki nem tette meg, azt szintén meggyilkolták, a családjával egyetemben. Néhány faluban az áldozatokat a templomba terelték és ott kaszabolták le őket. Kivumu katolikus templomába 3000 tuszit tereltek, majd a rendőrségtől kapott buldózerekkel, a helyi Interahamwe elpusztította a templomot, az emberekkel együtt. A menekülni próbálókat lelőtték.
A népírtásban majdnem a teljes társadalom részt vett(önként vagy kényszerből). A főbűnösöket máig nem vonták felelősségre.
Forrás: http://konfliktus.index.hu/ruanda.html
http://hu.wikipedia.org/wiki/Ruandai_n%C3%A9pirt%C3%A1s
|