Idi Amin Dada, az ugandai hadsereg vezérkari főnökeként 1971. január 25.-én megdöntötte a Milton Obote vezette hatalmat. Amin uralma alatt 300 000 - 400 000 embert gyilkoltak meg. Politikai és etnikai alapon, az acsoli, lugbara és langi népek tagjait, valamint az értelmiséget érintették elsődlegesen a mészárlások. Amin magasabb rangú ellenségeivel saját kezüleg végzett. 1978-ban megtámadta Tanzániát, ám vereséget szenvedett. 1979-ben Líbiába menekült, végül Szaúd-Arábiában halt meg 2003-ban.
Az ország polgárháborúba süllyedt. Több politikai és katonai erő is létrejött a háború során, ám alapvetően észak és dél állt szemben egymással.Az Ugandai Népi Kongresszus, az Ugandai Nemzeti Felszabadítási Front/Hadsereg(UNLF/A) és később az Ugandai Népi Védelmi Hadsereg(UPDA), valamint utódja, az Úr Ellenállási Hadserege(LRA) acsoli és langi szervezetek voltak. Délt a Nemzeti Ellenállási Hadsereg(NRA) képviselte. Az ország legjelentősebb népcsoportja a déli ganda.
Acsoli és langi katonák 300 000 ganda nemzetiségű embert mészároltak le. Erre válaszul az NRA is hasonló mészárlásokat vitt véghez. Egymást érték az etnikai alapú mészárlások.
Miután az NRA került hatalomra létrejött az UPDA, melynek célja az acsoli hatalom helyreállítása volt. Később az UPDA szerepét az LRA vette át. Vezetője Joseph Kony. Szakított a régi törekvésekkel. Célja hatalma növelése és az LRA fenntartása volt. Ehez pedig magát a háborút kellett fennartania. Terrorizálta az északi lakosságot, az acsolikat is. Gyerekek ezreit hurcolták el és kényszerítették teherhordásra, szexrabszolgaságra, valamint gyerekkatonaságra. Az elrabolt gyerekek száma 30 000 lehet. A háború áldozatainak száma ismeretlen, feltehetően több tízezer.
A háborús bűnösöket ezidáig nem vonták felelősségre. A polgárháborúban tevékeny részt vállalt Milton Obote is.
forrás: http://mindennapiafrika.blog.hu/2008/04/
http://www.afrikatanulmanyok.hu/application/essay/400_1.pdf
|